Kuchnia Tajska

Kuchnia tajska

Najzdrowsza, jednocześnie niezwykle zróżnicowana, zachwycająca mnóstwem smaków, prosta. Taka jest kuchnia tajska. Poznajmy ją bliżej i dowiedzmy się, co tak naprawdę kochają jeść Tajowie.

 

Ojczyzna kuchni tajskiej

Ojczyzną tajskiej kuchni jest oczywiście Tajlandia – kraj kolorowy i pełen kochających życie ludzi. Są oni wyjątkowo gościnni i zdecydowanie chętniej jadają w towarzystwie. Spożywanie kolejnych posiłków przyjmuje tutaj postać rytuału, który nie powinien być przez nic zakłócany. Bogata kultura sprawia, że wyjątkowo silnie przestrzega się tutaj tradycji i obyczajów.

Tajlandia od wieków znajduje się pod wpływem szeregu innych kultur. Mimo to wykształciła jednak własne receptury i przepisy, które stały się podstawą wyśmienitych dań. W zasadzie każdy tajski posiłek przygotowywany jest według zasady pięciu smaków – danie musi zawierać ostrość, kwaśność, słodycz, gorycz oraz słoność. Tylko wtedy jest kompletne.

źródło: freeimages.com
źródło: freeimages.com

Ryż – podstawa

Produktem, bez którego nie obędzie się tajska kuchnia, jest ryż. W kraju tym dostępnych jest jednak bardzo wiele jego gatunków. Za najciekawszy w smaku uważa się khao hawm mali, czyli ryż jaśminowy, który zachwyca nas niesamowitym aromatem. Niektórzy są zdania, że jest to prawdziwy symbol Tajlandii.

Tajski ryż
źródło: freeimages.com

Stosowane przyprawy

Większość z nas Tajlandia kojarzy się z ogniście przyprawionymi daniami. Do potraw dodaje się tutaj chilli oraz duże ilości czosnku. Chętnie sięga się również po curry. Produktem bardzo popularnym jest mleko kokosowe, na bazie którego przygotowuje się pyszną zupę. W wielu daniach można dostrzec orzeszki arachidowe oraz świeże warzywa.

Wśród przypraw królują również:

  • imbir;
  • kardamon;
  • galangal;
  • tamarandyn;
  • bazylia tajska;
  • trawa cytrynowa;
  • pędy bambusa;

Wytrawne sałatki

Wielką popularnością na tajskim stole cieszą się tak zwane yam, czyli sałatki o wytrawnym smaku. Nie obciążają one naszych żołądków. Dodaje się bowiem do nich sosy, które nie zawierają nawet grama tłuszczu.

We wszystkim sałatkach znajdują się sosy. Najczęściej stosuje się sos sojowy lub rybny, ale jego rolę przejmuje często zwykły sok z limonki. Częstym dodatkiem jest makaron ryżowy, który nie zawiera cholesterolu.

źrodło: freeimages.com

Sposób smażenia

Kuchnia tajska wyróżnia się również sposobem smażenia potraw, który Tajowie podpatrzyli u Chińczyków. Warzywa, mięso, grzyby oraz ser tofu smażą tak, aby tłuszcz nie wsiąkał w głąb potrawy. Dzięki temu na zewnątrz tworzy się chrupiąca skorupka, a wewnątrz produkt jest naprawdę soczysty.

Curry i inne sosy

Popularnym w Tajlandii daniem jest curry. Swoją konsystencją przypomina polski gulasz. Jest to potrawa niezwykle aromatyczna i bardzo ostra. Biorąc pod uwagę zastosowane składniki, wyróżnia się curry:

  • zielone;
  • żółte;
  • czerwone

Sosem, który także cieszy się popularnością, jest sos sojowy oraz nam pla. Ten ostatni to sos rybny, który ma bardzo charakterystyczny aromat. Oba są jednocześnie wyjątkowo słone. Dodaje się je do większości potraw, dzięki czemu nie trzeba stosować już zwykłej soli.

Czym innym od curry jest pasta curry. Jest to mieszanka składająca się z chilli, czosnku, cebuli, kolendry, pieprzu, soli, skórki z limonki, kminu rzymskiego oraz trawy cytrynowej. Wszystkie składniki są dokładnie tarte w moździerzu. Taką mieszankę dodaje się między innymi do słynnego dania pat thai.

 

Desery

Tak jak tajskie dania są wyjątkowo ostre, tak tutejsze desery zachwycają swoją słodkością. Przygotowywane tutaj ciasta, babeczki oraz torty wręcz oblepione są słodkim syropem. Za najbardziej popularny deser uważane są banany w cieście przygotowywanym z mleczkiem kokosowym.

Jeżeli wolimy jednak mniej słodkie smaki, możemy na deser zjeść świeże owoce. W Tajlandii nie brakuje bananów, ananasów, papai, arbuzów. Osoby, których nie odstrasza brzydki zapach mogą spróbować duriana – pysznego, ale wyjątkowo brzydko pachnącego owcu.

Rejonizacja

Wskazać można oczywiście dania i produkty, które cieszą się popularnością na terenie całego kraju. Każdy region ma jednak również swoje zwyczaje i tradycyjnie kulinarne.

W północnej części Tajlandii najczęściej sięga się po ryż kleisty. Formuje się z niego kulki, które doskonale komponują się z rozmaitymi sosami. Potrawy tutaj nie są również tak ostre, jak w innych regionach kraju.

Kuchnia części północno – wschodniej może nas naprawdę zaszokować. Potrawy powstają tutaj na bazie mrówczych jaj, koników polnych oraz ślimaków. Są również wyjątkowo mocno przyprawione. Niejednokrotnie danie trzeba popijać ogromnymi ilościami wody.

Część centralna to przede wszystkim ryż jaśminowy, warzywa, ryby oraz wytrawne sałatki. To tutaj położony jest Bangkok, który oferuje nam szereg restauracji i kawiarni.

Południe kraju to istny raj dla miłośników ryb i owoców morza. Popularne są tutaj również owoce palmy kokosowej, z których pozyskuje się mleko i wytwarza olej.

Sposób podawania

W Tajlandii liczy się nie tylko smak, ale także wygląd potrawy. Wszystkie dania serwuje się tutaj z pięknymi kwiatami, które wykonywane są z warzyw oraz owoców. Posiłki podaje się zawsze na dużej ilości talerzy. Charakterystyczny jest sposób serwowania ryżu – nigdy nie polewa się go sosem. Decydując się na konsumpcję makaronu, należy pamiętać, że tutaj jada się go pałeczkami. Jedzenie widelcem (nie tylko makaronu) jest w Tajlandii niedopuszczalne.

źrodło: freeimages.com

Random Posts

Leave a Reply