Kraj Basków – co warto zobaczyć?

Hiszpania od lat cieszy się wielką popularnością wśród turystów z całego świata, jednakże wiele osób szerokim łukiem omija – niesłusznie –  Kraj Basków. Kraina ta kojarzy się przede wszystkim z organizacją terrorystyczną ETA i przeprowadzanymi przez nią zamachami bombowymi, ale należy wspomnieć, iż ten największy autonomiczny region Hiszpanii jest nie lada gratką dla miłośników pięknych plaż, dzikich wysp i monumentalnych budowli pochodzących ze średniowiecza czy renesansu.


Położenie


Kraj ten znajduje się tuż przy północnej granicy z Francją. Stanowi on część Baskonii – historycznej krainy. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 7.234 km², a populacja liczy niespełna 2,2 mln mieszkańców.
Baskonia dzieli się na siedem prowincji, z których cztery leżą w Hiszpanii – Bizkaia, Gipuzkoa i Araba. Stolicą regionu jest Gasteiz, której hiszpańska nazwa brzmi Vitoria. W Vitorii swoje siedziby mają wszystkie instytucje rządowe.


Język


Na terenie Krajów Basków mówi się w tutejszym języku, euskerze. Posługuje się nim ponad milion mieszkańców Hiszpanii i Francji. Ciekawostką jest fakt, iż pochodzenie tego języka do tej pory nie zostało wyjaśnione. Język baskijski (euskera) jest aktualnie, obok kastylijskiego, katalońskiego i galicyjskiego, urzędowym językiem Hiszpanii – mamy na myśli regiony baskijskie. To właśnie przy jego pomocy są zapisywane wszystkie nazwy miejscowości oraz inne nazwy urzędowe.


Co warto zobaczyć?


Miasto festiwali i pięknych plaż- San Sebastian
Bez wątpienia największą popularnością cieszy się stolica prowincji Gipuzkoa, czyli zapierające dech w piersiach San Sebastian – jego baskijska nazwa to  Donostia. Właśnie tutaj zazwyczaj wypoczywa hiszpańska rodzina królewska, ponadto Playa de La Concha (co oznacza Plażę Muszli, baskijska nazwa – Bahía de La Concha) jest uznawana za prawdopodobnie najpiękniejszą miejską plażę w Europie.
Turyści bardzo chętnie spacerują po urokliwie położonej promenadzie, która znajduje się pomiędzy dwiema górami – Urgull i Igueldo. Z niej można podziwiać wysepkę Santa Clara, gdzie podczas odpływu pojawia się plaża.
Smakosze mogą w San Sebastian skosztować znakomitych przysmaków, bo miasto to w 2012 zostało uznane za miejsce, w którym serwuje się najlepsze jedzenie na świecie, tym samym pokonując m.in. Tokio, Sydney i Paryż. Jeśli zastanawiamy się, w jakim terminie przyjechać do San Sebastian to warto spojrzeć na terminarz festiwali. Tłumy pragną uczestniczyć w Tamborradzie- odbywającej się 20 stycznia. Jest to marsz z bębnami i piszczałkami z okazji dnia św. Sebastiana. Kinomanom San Sebastian kojarzy się przede wszystkim z dorocznym prestiżowym festiwalem filmowym, na którym możemy spotkać największe gwiazdy.

Kraj Basków


Z wizytą w Bilbao


Kolejnym miastem do którego należy się udać to stolica prowincji Bizkaia i jednocześnie największe miasto Kraju Basków, czyli położone nad Zatoką Biskajską Bilbao (baskijskie Bilbo). Obowiązkowym punktem zwiedzania Bilbao jest muzeum sztuki –  Muzeum Guggenheima, w którym zgromadzone są najcenniejsze dzieła sztuki współczesnej, m.in. Andy’ego Warhola, Eduardo Chilida, Roberta Rauschenberga, Antoniego Tàpies, Willema de Kooninga, Jean-Michel’a Basquiata, Yves’a Kleina, Anselma Kiefera i Jorge’a Oteiza . Budynek ten został otworzony 18 października 1997 roku. Niedaleko głównego wejścia widać kolorową rzeźbę autorstwa Jeffa Koonsa o nazwie „Puppy”. Ten 13-metrowy piesek rasy West Highland terrier pokryty jest kwiatami nawadnianymi na bieżąco od wewnątrz. Rzeźba jest symbolem dziecięcego sentymentalizmu autora. Ponadto, drugim symbolem miasta jest pająk Mamá autorstwa Louise’a Bourgeois.
W Bilbao możemy podziwiać nie tylko zabytki sztuki nowoczesnej, ale także renesansowe, barokowe czy gotyckie kościoły i fortyfikacje (np. Castillo de Butrón). Wśród obiektów sakralnych do których należy wejść chociażby na chwilę zalicza się kościół św. Mikołaja, perełkę architektury barokowej Hiszpanii oraz Catedral de Santiago, pochodzącą jeszcze z początków XIV wieku, gdzie zaobserwujemy różne style architektoniczne.
Gdy będziemy mieli dość zgiełku miasta to polecamy wycieczkę do Bermeo. Niezwykłym miejscem jest także położona w niewielkiej odległości od brzegu wyspa Gaztelugatxe, połączona ze stałym lądem charakterystyczny kamiennym mostem. Tutaj warto wspiąć się na górę do sanktuarium pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (baskijska nazwa Gaztelugatxeko Doniene, hiszpańska – San Juan de Gaztelugatxe), które powstało w X wieku. Z niego roztacza się malowniczy widok na zatokę i klify.


Wspinaczka w górach Aralar


Nie wyobrażasz sobie urlopu bez pokonywania górskich tras? Także w Kraju Basków masz taką możliwość. Wystarczy odwiedzić położone przy granicy z Francją pasmo górskie Aralar. Najwyższym szczytem tego pasma jest góra Txindoki, której wysokość wynosi 1346 m n.p.m. Szlaki wiodące na górę są bardzo dobrze oznakowane, dlatego nie ma mowy o zgubieniu się.


Miasto uwiecznione na płótnie Picassa- Guernika


Nawet jeśli nie interesujemy się malarstwem to nazwa tego wielkiego dzieła Pabla Picassa będzie nam doskonale znana. Mowa o Guernice. Miasto to zostało kompletnie zbombardowane podczas wojny domowej w Hiszpanii. Na płótnie Picassa uwieczniony został nie tylko ten przerażający fragment historii, ale także ale i drzewo, które od niemal 500 lat jest symbolem wolności Basków. Drzewo to nazywa się Gernikako Arbola – dąb z Guerniki i było miejscem spotkań królów hiszpańskich, kiedy to przysięgali dochowania wolności baskijskich. Pod tym drzewem został również u zaprzysiężony pierwszy autonomiczny szef baskijskiego rządu.

Random Posts

Leave a Reply