Złote piaszczyste plaże, lazurowa woda i rajska roślinność sprawiają, że coraz więcej wczasowiczów obiera Sri Lankę za cel swojej podróży. Państwo położone na wyspie Cejlon w Azji Południowej, oczarowuje zagranicznych turystów różnorodnością i bogactwem kulturowym. Panujący tu klimat monsunowy, a na południu równikowy wilgotny, sprzyjają turystyce, a sezon wakacyjny praktycznie wcale się nie kończy. Przez cały rok panują tutaj upały w granicach trzydziestu stopni. Pamiętać jednak należy, że mimo upałów, jest to także rejon bardzo deszczowy, lecz deszcze zazwyczaj są bardzo krótkie i intensywne.
Sri Lanka jest państwem w większości nizinnym, jedynie na południu znajduje się niewielki masyw górski. Wybrzeże, choć niezbyt rozwinięte i raczej regularne, przyciąga amatorów nurkowania, gdyż w wielu miejscach znajdują się bajecznie barwne i bogate faunę i florę rafy koralowe. Wilgotny klimat i żyzne gleby sprzyjają rozwojowi rajskiej roślinności. Podziwiać tu możemy różnego rodzaju kwiaty i piękne, rozłożyste drzewa, w których cieniu odpoczywają słonie indyjskie, małpy, lamparty i krokodyle.
Wyspa ma wiele do zaoferowania turystom. Poza niespotykaną nigdzie indziej fauną i florą, którą można bezpiecznie podziwiać w parkach narodowych, kusi turystów także starożytnymi miastami z wielowiekową tradycją, przyjaznymi mieszkańcami, otwartymi i pozytywnie nastawionymi wobec turystów oraz doskonałą kuchnią i wartymi zobaczenia plantacjami herbaty.
Turystyka najprężniej rozwija się na zachodnim wybrzeżu wyspy. Znajduje się tu wiele ekskluzywnych hoteli, ale też pensjonaty i prywatne kwatery. Standard i ceny są bardzo różnorodne. Tutaj swoje domy ma też większość rdzennych mieszkańców. Znana turystom jest również środkowa część państwa, wraz z jego historyczną stolicą – Kandy. Miasto stanowi dla mieszkańców centralny punkt kultu religijnego, gdyż w jednej ze świątyń znajduje się czczona przez buddystów relikwia – ząb Buddy.
Miejsca warte odwiedzenia
Spędzając urlop na Sri Lance warto odwiedzić kilka przepięknych miejsc tego państwa. Co prawda jest ich tak wiele, że nie sposób zobaczyć wszystkich, jednak kilka charakterystycznych punktów, wskazywanych w większości przewodników zobaczyć trzeba koniecznie.
– Sierociniec słoni Pinnawala: jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na Sri Lance. Kompleks powstał w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym piątym roku i pierwotnie zamieszkiwało go pięć osieroconych słoniątek. Obecnie przebywa tu około setki słoni w różnym wieku. Można tutaj obserwować karmienie słoni, ich kąpiele w pobliskiej rzece, a także spróbować zrobić zdjęcie z ogromnymi zwierzętami, oraz kiedy nikt nie patrzy, nakarmić owocami. Turystom oferowane są również przejażdżki na słoniach w otoczeniu gęstych, zielonych lasów.
– Góra Adama (Sri Pada): trzecia najwyższa góra Sri Lanki, będąca miejscem kultu czterech religii. Chrześcijanie twierdzą, że na szczycie znajduje się odcisk stopy świętego Tomasza, muzułmanie uważają, że owszem odcisk stopy jest, ale należy do Adama – pierwszego proroka, wyznawcy Buddy, widzą tam jego stopę, a hinduiści wierzą, że stopę odcisnął tam sam Shiva. Co ciekawe na samym szczycie nie ma żadnego odcisku, a legenda głosi, że został on celowo ukryty przez króla Nissankamalla. Wszystko to jest jednak legendą i nie ma żadnego, udokumentowanego, historycznego podłoża. Mimo to góra jest bardzo popularna wśród turystów, a największą atrakcją są nocne pielgrzymki na szczyt. Droga pełna jest niespodzianek w postaci stromych schodów, licznych statuetek napotykanych na zboczu góry i rytualnych kąpieli w strumieniach.
– Świątynia Zęba: słynna świątynia w Kandy, posiadająca relikwię w postaci zęba Buddy, uważana jest za najważniejszą budowlę kultu religijnego na wyspie. Każdego dnia odprawiane są tutaj rytualne modły, podczas których podziwiać można wielowarstwową konstrukcją, wykonaną ze złota, w której mieści się osławiony ząb. Przewodniki podają, że na ceremonię do świątyni najlepiej udać się po zachodzie słońca. Dbałość o szczegóły każdej z modlitw, oprawa muzyczna z charakterystycznymi bębnami, strażnicy przed wejściem do świątyni i pełen napięcia moment wyczekiwania na otwarcie pomieszczenia z relikwią, sprawiają, że ma się wrażenie uczestnictwa w mistycznym, naprawdę ważnym wydarzeniu.
Informacje praktyczne
Chcąc odwiedzić Sri Lankę należy wiedzieć o kilku istotnych kwestiach związanych z podróżą, oraz samym pobytem na wyspie. Po pierwsze pamiętać trzeba, że wyjazd możliwy jest tylko wówczas, gdy wykupi się wizę, kosztującą około trzydzieści pięć dolarów. Niektóre biura podróży oferują dopełnienie wszelkich formalności. Można także wykupić wizę przez internet oraz na lotnisku. Warto jednak zadbać o to wcześniej, by zaoszczędzić sobie zbędnej biurokracji po rozpoczęciu podróży. Istotne jest również, by nasz paszport miał aktualne zdjęcie i był ważny minimum sześć miesięcy od planowanej daty powrotu do kraju.
Czas
Lot z Warszawy na lotnisko w Kolombo trwa około dziesięć godzin. Po przylocie pamiętać trzeba, by przestawić zegarek na czas lokalny: zimą cztery i pół godziny, a latem trzy i pół godziny do przodu. Jest to niezwykle istotne, gdyż godziny odlotów do kraju zawsze podawane są w czasie lokalnym.
Waluta i ceny
Walutą obowiązującą na Sri Lace jest rupia lankijska. Co istotne, do wymiany pieniędzy niezbędny jest paszport, a kwit wymiany należy zachować, aż do momentu wyjazdu z kraju. Jeden dolar to w przeliczeniu około sto trzydzieści cztery rupie lankijskie. Kurs może się jednak nieznacznie zmieniać w zależności od pory roku. Ceny są bardzo zróżnicowane: inne w rejonie turystycznym, inne w lokalnych sklepach i barach. Na przykład za chleb trzeba zapłacić około pięćdziesiąt pięć rupii, a za litrową butelkę wody około pięćdziesiąt. Za to za obiad w dobrej restauracji trzeba zapłacić już około trzydziestu dolarów, zaś za tradycyjnego naleśnika – przysmak mieszkańców – zapłacimy zaledwie kilka rupii.
Napiwki
W kurortach przyjęte jest, że wysokość napiwków dla obsługi, kelnerów, przewodników i kierowców to około piętnaście procent wartości ich usługi. Jeśli więc kupujemy danie za sto rupii, w dobrym tonie jest zostawić napiwek dla kelnera w wysokości dziesięciu, piętnastu rupii.
Co warto zabrać ze sobą
Przed wyjazdem koniecznie trzeba się zaopatrzyć w kremy i różnego rodzaju spraye na komary i inne insekty, których jest tutaj mnóstwo. Szczególnie dokuczliwe są poza obszarami turystycznymi. W większości hoteli rozpylane są specjalne specyfiki, odstraszające insekty, jednak poza hotelami, na wycieczkach w głąb wyspy, owady mogą być bardzo dokuczliwe.
Dobrze jest zadbać również o kremy z wysokim filtrem. Dzięki wilgotnemu klimatowi i monsunom, upały na Sri Lance nie są bardzo dokuczliwe, jednak słońce opala bardzo mocno. Należy więc pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry.
Miłym gestem jest przywiezienie tubylcom niewielkich podarunków. Szczególnie cenione są, przestarzałe w naszym odczuciu, telefony komórkowe, gdyż bardzo ciężko o nie na wyspie. Warto zabrać ze sobą cukierki i przybory szkolne dla dzieci. A dla siebie dobrze jest wziąć większą ilość papierosów (jeśli jesteśmy palaczami), bo na Sri Lance są bardzo drogie.