Barcelona – miasto, które silnie zapada w pamięć
Hiszpania to jedno z chętniej odwiedzanych przez turystów państw europejskich. Większości z nas kojarzy się z pięknymi plażami leżącymi na Costa Brava, kosmopolitycznym Madrytem oraz corridą. Czym jednak byłby ten kraj bez Barcelony – miasta, które na długo zapada w pamięć i urzeka swoją niesamowitą atmosferą. Znaleźć tu można tajemnicze zaułki, zaskakujące dzieła architektoniczne Gaudiego oraz wyjątkowo przyjaznych i otwartych na innych ludzi.
Garść informacji o położeniu
Barcelona jest miastem leżącym w północno – wschodniej części Hiszpanii. Leży nad Morzem Śródziemnym, a jedynie około sto dwadzieścia kilometrów dzieli ją od Pirenejów. Pod względem wielkości jest drugim miastem Hiszpanii. Położona w pięknej Katalonii ma do zaoferowania naprawdę wiele. Niewątpliwym atutem miasta jest klimat subtropikalny typu śródziemnomorskiego. Lata są tutaj ciepłe i suche, a zimy naprawdę łagodne.
Krótka historia
Istnienie miasta rozpoczęło się w III wieku przed narodzinami Chrystusa. Pierwsza osada, jaka istniała na terenie dzisiejszej Barcelony, była rzymską kolonią, która z czasem stała się jedną z ważniejszych republik kupieckich nad Morzem Śródziemnym. Do dzisiaj można podziwiać pozostałości murów obronnych pochodzących z tamtego okresu. Przez pewien czas Barcelona znajdowała się pod wpływem Kartagińczyków, po drugiej wojnie punickiej ponownie wróciła w ręce Rzymian. W roku 406, a więc już po upadku Rzymu, weszła w posiadanie Swebów i Wandalów. W 416 roku władali nią Wizygoci.
Rok 712 to moment, kiedy miasto dostało się w ręce Maurów. Pozostało w nich przez blisko sto lat. W 801 roku Barcelonę zdobył Ludwik – syn Karola Wielkiego. Kolejne lata przynosiły kolejnych władców.
Wiek XX to czas, w którym miasto rozwija się intensywnie pod względem handlowym i przemysłowym. Nie zabrakło w niej również wydarzeń dramatycznych: w czasie wojny domowej prowadzone były na jej terenie działania wojenne.
Najważniejsze zabytki Barcelony
W Barcelonie nie brakuje interesujących zabytków, które powinien zobaczyć każdy, kto zdecydował się spędzić tutaj chociaż chwilę.
Sagrada Familia
Bez wątpienia jeden z największych symboli Barcelony. Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, bo tak właśnie brzmi pełna polska nazwa tego zadziwiającego kościoła, to secesyjna świątynia, której przyznano status bazyliki mniejszej. Do dzisiaj obiekt ten uważany jest za największe osiągnięcie Gaudiego.
Budowa świątyni rozpoczęła się w 1882 roku i trwa do dzisiaj. Przewidywany koniec prac ma przypaść na rok 2026. Początkowo projekt świątyni miał wykonać inny architekt. Z uwagi jednak na konflikt w jaki wszedł z stowarzyszeniem, które finansowało budowę kościoła, zlecenie otrzymał Gaudi. Prace rozpoczął od całkowitej zmiany projektu. Ostatnie piętnaście lat swojego życia w pełni poświęcił pracy nad bazyliką. Nieustannie wprowadzał poprawki, zmieniając pierwotne założenia.
Wieże kościoła zostały ukończone w 1920 roku. W 1926 Gaudi zginął, a zaprojektowana była jedynie jedna z fasad (jest ich aż trzy). Budowa trwa tak długo z uwagi na niepowtarzalny charakter detali – żaden z nich nie wygląda tak samo, każdy rzeźbiony jest oddzielnie.
Casa Mila
To kolejne dzieło Gaudiego. Dom Mili znajduje się na rogu dwóch ulic: Passeig de Grácia oraz Provença. Budowa przypadła na lata 1906 – 1910. Obecnie uważa się, że jest to najbardziej dojrzały przejaw twórczości Gaudiego. Jednocześnie to ostatniego jego dzieło o charakterze świeckim. Swoim wyglądem budynek przypomina skalny blok. Z tego powodu mieszkańcy miasta bardzo często określają do mianem La Pedrera (pol. Kamieniołom).
Cały projekt charakteryzuje się niemalże brakiem prostej kreski. W efekcie architekt uzyskał efekt falującej fasady. Do wzniesienia budynku użyto lekkich wapiennych płyt. Mimo to sprawia on wrażenie ciężkie i monumentalne. Balkony ozdobiono balustradami z kutego żelaza. Uwagę przykuwają również mozaiki oraz kominy, których kształt przywodzi na myśl dom.
Podobnie jak wspomniana już katedra, tak również ten budynek nie został ukończony. W tym wypadku powodem był zatarg architekta z osobą zamawiającą dzieło.
Casa Batllo
To kolejny obiekt, który powinien znaleźć się na trasie miłośników twórczości Gaudiego. W tym wypadku jednak Gaudi prowadził przebudowę, którą trwała w latach 1904 – 1906. Jest również autorem projektu wyposażenia wnętrza. Sama kamienica powstała w latach 1875 – 1877.
Uwagę przykuwa wyjątkowo bogate zdobienie budynku. Gaudi wykorzystał elementy zwierzęce, wśród których znajdują się kości nadające formę balkonom, łuski pokrywające dach i ściany. Ściany pokryte zostały kawałkami ceramiki oraz potłuczonymi kaflami.
La Rambla
Jest to najsłynniejsza aleja w całej Barcelonie. Przejść można nią od pomnika Krzysztofa Kolumba, który znajduje się na Placa de Catalynya aż do nadbrzeża. Zazwyczaj natknąć można się tutaj na ciekawe przedstawienia uliczne. Nie brak tu także straganów z pamiątkami i przytulnych kawiarenek, które serwują pyszne dania i desery na świeżym powietrzu. Jest to ten region miasta, który nigdy nie zasypia.
Kościół Santa Maria del Mar
W dzielnicy La Ribera znajduje się kościół Santa Maria del Mar. Wybudowany w latach 1329 – 1383 jest doskonałym przykładem stylu gotyckiego. Jest to świątynia typu bazylikowego, w której nawa środkowa przewyższa nawę boczną. Nie wyodrębnione jest także prezbiterium. Uwagę wchodzących do świątyni przykuwa wyjątkowo zdobny portal z tympanonem oraz blendami, które ulokowano po obu stronach. W roku 1936 kościół zniszczył pożar. Niemalże cała dekoracja wewnętrzna przepadła. W efekcie wnętrze jest proste i surowe, co w przypadku kościołów hiszpańskich zdarza się wyjątkowo rzadko.
Co jeszcze zasługuje na uwagę?
Przytoczone zabytki to jedynie niewielki wycinek z tego, co zaoferować może nam Barcelona. Na uwagę zasługują chociażby pomnik Krzysztofa Kolumba, katedra, kościół Santa Maria del Pi, oraz dzielnica Barri Gotic. Aby dokładnie zwiedzić miasto, nie wystarczy jeden dzień. Warto pobyć tutaj dłużej, aby dobrze poczuć klimat tego magicznego miasta, które stało się tłem wydarzeń opisanych w książkach Carlosa Ruiza Zafona.